Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării a amendat Automobil Clubul Român cu 2.000 de lei pentru campania „Hai să facem centura greu de ignorat!”, ce foloseşte un spot video în care sunt prezentate busturi de femei şi comparate cu fructe:
Sancțiunea a venit în urma unei plângeri depuse de Coalitia pentru Egalitate de Gen, care a semnalat ca mesajele si imaginile incluse in campanie „lezeaza dreptul la demnitatea personala a femeilor din cauza conținutului misogin al acestora”.
În urmă cu doar o lună, spotul a primit Premiul I pentru Siguranta Rutiera, la categoria inovatie, in cadrul unei gale a Federatiei Internationale a Automobilului (FIA), desfasurata la Tunis, pentru campania #seatbeltb00bing.
Campania a fost lansata in septembrie anul trecut de ACR si agentia Publicis Romania, notează HotNews.ro, care citează un comunicat recent al Publicis, potrivit căruia campania a fost preluata de media TV si online de pe mai multe continente si a adunat, in cateva zile de la lansarea din 1 septembrie, peste 100.000 de vizualizari. In acest moment, clipul oficial de pe Youtube inregistreaza 267.000 de vizualizari.
Acest articol este proprietatea Reporter Virtual și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.
ȚI-A PLĂCUT? DĂ MAI DEPARTE:
TweetETICHETE:
NOTĂ: Vă rugăm să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în material. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse celorlalți cititori care au scris un comentariu se va sancționa prin cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.