
Participanții la războiul din Donbas vorbesc tot mai mult despre reluarea iminentă a ostilităților la scară largă. Unii chiar au anunţat data începereii ofensivei DNR – 15 iulie. Corespondentul „Gazeta.Ru” a vizitat ambele părți ale frontului și a ascultat poveştile luptatorilor de pe linia frontului.
Orasul Mariupol este agitat. Toată lumea comenteaza despre abandonarea de catre OSCE a postului sau de observare din satul Berdiansk. Localitatea a fost lovita puternic cu rachete Grad, multe case au fost distruse, satul a fost evacuat. Bazele au fost schimbate nu doar personalul OSCE, dar şi batalioanele „Donbas” și „Azov”.
Pe 26 iunie, în Mariupol a avut loc o înmormântare la care a participat tot oraşul. În piața din fața teatrului local a fost depus sicriul închis al lui Andrei Nazarenko. Andrei a fost un marinar dintr-o familie de
MAI MULT, aici » PaginadeRusia.ro
Acest articol este proprietatea Reporter Virtual și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.
ȚI-A PLĂCUT? DĂ MAI DEPARTE:
TweetETICHETE:
NOTĂ: Vă rugăm să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în material. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse celorlalți cititori care au scris un comentariu se va sancționa prin cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.