
Cei doi atacatorii sinucigaşi implicaţi în atentatele de la 13 noiembrie din Paris, Brahim Abdeslam și de fratele său Salah, care este căutat în continuare, figurau pe o listă cu suspecţi furnizată de autorităţile belgiene în octombrie agenţiilor de poliţie Interpol şi Europol, relatează DPA.
Autorităţile belgiene urmăresc de mult timp potenţialii luptători străini, cetăţeni europeni care se alătură grupărilor extremiste în Siria sau Irak şi care pot reveni în ţările de origine radicalizaţi şi pregătiţi de atacuri.
La 29 octombrie, autorităţile belgiene au oferit Interpol, Europol şi Sistemului de Informaţii Schengen (SIS, o bază de date împărtăşită de statele membre Schengen), informaţii despre 837 de persoane considerate potenţiali luptători străini, informează sâmbătă grupul de presă belgian Sudpresse.
„Pe listă se aflau două nume
MAI MULT, aici » PaginadePolitica.ro
Acest articol este proprietatea Reporter Virtual și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.
ȚI-A PLĂCUT? DĂ MAI DEPARTE:
TweetETICHETE:
NOTĂ: Vă rugăm să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în material. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse celorlalți cititori care au scris un comentariu se va sancționa prin cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.