Peste 11.000 de romi, evacuaţi din taberele din Franţa, în 2015

9:45 am, 13 ianuarie 2016 • de Comentariile sunt închise pentru Peste 11.000 de romi, evacuaţi din taberele din Franţa, în 2015

» Click AICI ca să te abonezi la ȘTIRILE RV pe mail

Peste 11.000 de romi au fost evacuaţi de autorităţile franceze din taberele în care locuiau în cursul anului 2016, potrivit unui raport publicat marţi de două organizaţii pentru drepturile omului care denunţă politica „nedemnă, inumană şi degradată” a Franţei în privinţa romilor.
„În cursul anului 2015, 11.128 de persoane au fost evacuate cu forţa de autorităţi din 111 locuri în care trăiau”, au indicat Liga Drepturilor Omului (LDH) şi Centrul European pentru Drepturile Omului din Roma, în raportul lor anual, potrivit publicaţiei Le Figaro.
Anul 2015 a fost marcat de evacuarea de la sfârşitul lunii august a cartierului Samaritain, unul dintre cele mai vechi cartiere de romi din Franţa, unde locuiau 80 de familii în comuna La Courneuve. Peste 300 de romi

MAI MULT, aici » PaginaEuropeana.ro

 

Acest articol este proprietatea Reporter Virtual și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

ȚI-A PLĂCUT? DĂ MAI DEPARTE:

 
 
 

ETICHETE:

Foarte slabSlabMediocruBunFoarte bun (Niciun vot deocamdată)
Încarc...

Related Posts

NOTĂ: Vă rugăm să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în material. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse celorlalți cititori care au scris un comentariu se va sancționa prin cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.

Comments are closed.

Scroll to top