Miercuri, 7 martie: A patra putoare în stat

9:01 am, 7 martie 2018 • de Comentariile sunt închise pentru Miercuri, 7 martie: A patra putoare în stat

» Click AICI ca să te abonezi la ȘTIRILE RV pe mail

*Crezând că, dacă domnii și doamnele din CNA dorm în cizme, ei pot spune orice, despre oricine, fără să li se clintească un fir de păr de pe piept (și nu mă refer la Dana Grecu, da?), vuvuzeii de la Antena 3 și-au permis, în ultimii ani, ce-și permitea Vadim pe vremuri: să-și bată joc de toată lumea. Doar că Vadim o făcea cu har de pamfletar, ăștia o fac doar cu spume&ură și atât, iar la un moment va fi firesc să li se înfunde. Momentul ăsta s-ar putea să nu fie foarte departe, căci procesul intentat motanienilor Gâdea, Radu Tudor, Ciuvică și Savaliuc de către Laura Codruța Kovesi, pentru calomnie, se apropie de sfârșit, iar DNA a cerut toate documentele de la dosar ”în interesul soluționării unui dosar penal”.

Pentru cei ce nu știu, șefa DNA i-a dat în judecată pe lătrăii mai sus-pomeniți și le cere un milion de lei noi daune morale fiindcă au zis nasoale despre ea în cazul procesului Mircea Băsescu-Bercea Mondialu. Aseară, la Antena 3, a fost un fel de tragicomedie antică, din care nu au lipsit corul, sicofanții, bocitoarele, cu toții dornici să demonstreze clătiților pe creier care-i mai privesc și-i mai cred că sunt niște victime nevinovate ale răzbunării diabolicei Kovesi. Ce s-a întâmplat, de fapt? Într-o emisiune ”Sinteza zilei” din iunie 2014, Gâdea și frații lui au acuzat-o pe Kovesi că ar fi mușamalizat ancheta în dosarul Băsescu-Mondial, fără să aducă, bineînțeles, nici cea mai mică dovadă concretă – un ordin semnat de Kovesi pe-un petic de hârtie, un dințișor de aur de-ai lui Bercea dat drept șpagă Codruței, băi, dar nimic, știți ce-i aia? Și cât de bine a mușamalizat Kovesi ancheta s-a văzut la final, când frățiorul Mircea a fost condamnat la patru ani de pușcărie, fiul lui, Dragoș, a luat și el trei anișori, iar Bercea Universalu a luat și el nouă ani. Ca atare, e normal să se apropie ”pay day”, cum ar zice suedezul și e la fel de normal ca șobolanii să înceapă să chițăie. Iar ce-a fost aseară în platou la Antena 3 a fost festival de șobolănime și alta nu! Rând pe rând, toți guriștii care au supt vreodată de la țâța generoasă a lui Dan Voiculescu s-au simțit datori să-și arate solidaritatea cu acuzații.

Mai întâi a intrat în direct Cristoiu, care, după ce a fost limbuit nițel de Gâdea, răspopitul cerându-și, umil, iertare pentru divergențele din trecut, a zis că nu i se pare normal să primească Kovesi daune morale, fiindcă e demnitar: ”Cazul e aberant din start. Trebuia chiar de la prima ședință să fie respins, un demnitar nu poate să sufere moral. Putea să sufere moral dacă era Veronica Micle sau maică la schit. Putea să fie îndreptățită dacă în urma a ceea ce ați spus își pierdea postul. Dacă avea o problemă de familie, dacă o lăsa soțul. Dacă demnitarii încep să dea în judecată pe civil jurnaliștii, noi am terminat cu presa. Gândiți-vă câte se spun despre Dragnea.” Alo, bre, Cristoiule, iar compari mere cu pere și-ți ies găini? Păi tot ce s-a spus despre Dragnea s-a dovedit a fi adevărat, inclusiv ciordeala de la referendum, inclusiv măgăria cu angajările ilegale, inclusiv șmecheriile cu Belina, Fortaleza și multe alte exemple. Pe când în cazul lui Kovesi sentințele date au demonstrat că ea nu a mușamalizat nicio anchetă, deci acuzațiile anteniștilor sunt cu totul nefondate. Zi mersi că te-a luminat daimonul tău păzitor și plecasei la timp de la Voiculescu și schimbasei tabăra, de te-njura toată ziua Gâdea, că altfel te anturai cu ciuvicii și acum te scotoceai de niște bănuți, riscând iar să-ți pierzi casa, cum ai riscat când ai folosit limbajul ăla de Găgești cu doamna Gabriela Adameșteanu.

După Cristoiu, a intrat Ciutacu, care, uitând și el că se făcea reciproc de cacao cu foștii colegi în timpul conflictului Antena 3-România TV, a început să bălească în telefon: ”Este terorism mediatic! Este inadmisibil ca o instituție care se ocupă de zona judiciară penală să intervină penal într-un proces civil în care parte este șefa instituției penale. Este un act de intimidare. Este absolut halucinant.” Da, Ciutăcel, asta cu terorismul mediatic poți s-o mai spui o dată, doar că nu o face Kovesi, o faceți voi, tu și cu limacșii ăia de i-ai lăsat în urmă când  ai plecat de la Varan la Ghiță. De ani de zile terorizați pe oricine nu e cu voi în țara asta, zicând că sunteți ziariști și aveți dreptul să acuzați pe cine vreți. Ei, uite că acum ciutacilor li s-a cam înfundat, și judecând după balele tale disperate, nici tălică, Victoraș, nu pari să te simți prea bine.

Ei, și la o astfel de boceală cu muci nu putea să nu se alăture și cea mai recent convertită la cauza penalilor, duamna Sorina Matei, care a uitat de perioada când era ”băsistă” și ridica în slăvi activitatea DNA, și acum a scris pe Facebook – fiindcă la Antena 3 n-au avut curaj s-o invite: ”Practica universală a CEDO dă dreptul jurnaliştilor să critice autorităţile statului, chiar permite doze de exagerare când vine vorba de persoane care aparţin instituţiilor statului sau de reprezentanţi ai săi. Iar rolul jurnalistului este să ofere publicului informaţie, să fie mereu în slujba celor conduşi, nu a conducătorilor.” Bine, fată, exagerăm, exagerăm, dar chiar cu minciuni pe față, ca la Antena 3, nu crezi că exagerezi deja prea tare? Sunt cu totul de acord cu tine că rolul jurnalistului este de a fi mereu în slujba celor conduşi, nu a conducătorilor, dar stau și mă întreb: când Băsescu era mare conducător și-l înjurau toată ziua noii tăi colegi de baricadă de la Antena 3, iar tu îl apărai ca o leoaică, erai jurnalistă sau doar o fană care voia autograf?

Acest articol este proprietatea Reporter Virtual și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

ȚI-A PLĂCUT? DĂ MAI DEPARTE:

 
 
 

ETICHETE:

Votează: Foarte slabSlabMediocruBunFoarte bun (32 voturi, media: 4,84 din 5)
Încarc...

Related Posts

NOTĂ: Vă rugăm să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în material. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse celorlalți cititori care au scris un comentariu se va sancționa prin cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.

Comments are closed.

Scroll to top