*După dezbaterile de ieri din Parlamentul European, vuvuzeii de la televiziunile și de pe site-urile românești au luat foc, iar trolii plătiți de ruși cu o cinzeacă de votcă la ziua de postare pe Internet au lucrat zi-lumină, depășindu-l în hărnicie chiar și pe legendarul Stahanov. Care mai de care chițăiau, ca șobolanii pe o corabie scârțâind din toate încheieturile: ”Ia uitați ce ne face UE!”, ”Vai, trădare! Ăștia vor să ne cumpere țara!” ”Nu vrem să fim colonia Occidentului!” și alte asemenea sloganuri revoluționare. La Antena 3, cel puțin, a fost foc continuu și lătrăii s-au perindat pe rând ca să-și exprime adeziunea față de Dragnea, VeVe Coafata, Slugărel și legile justiției. Cel mai înfocat – am zis înfocat? În cazul de față cred că mai bine punem ”înmorsat” – a fost ”morsa competentă, Bogdan Chirieac, care mai avea puțin și dădea în bâlbâială: ”Maestrul Mircea Diaconu nu mai vrea să candideze anul viitor pentru un nou mandat de europarlamentar. Ar trebui să facem o petiție națională pentru a-l ruga să meargă în continuare în Parlamentul European. Este obligat de țara lui să meargă acolo”, a spus el, iar colegul de latrină, Radu Tudor, a marșat imediat: ”Foarte bună ideea ta și vom reveni la ea – o petiție națională pentru a-l face pe Mircea Diaconu să mai candideze o dată pentru Parlamentul European”. Alo, bă-băieți, mai subțire cu ”maestrul” pe scări! Ce-i tot dați atâta cu ”maestrul” în sus, ”maestrul” în jos? E drept că în țara asta de maiștri, tractoriști și prelucrători prin așchiere oricine poate ajunge parlamentar sau ministru, dar ”maestru” nu poate să fie oricine, gudureilor! ”Maestru” a fost Beligan, a fost Calboreanu, niște tătei în domeniu, dar nu și domnul Mircea Diaconu, care e doar un actor ca atâția alții, specializat în roluri de fraierul satului, prostul familiei, luzărul liceului. Cât despre petiție, sunt total de acord, faceți-o cât mai repede, că e și păcat să nu avem pe unul ca Diaconu în Parlamentul European, să se înjure cu ăia pe-acolo. Sunt convins că toți nimenii în proză, bețivii Gării de Nord și pensionarii care ascultă colinde în miez de august abia așteaptă să o semneze. Și coane Chirieac, toa’șu’ gradu’ Radu Tudor, eu zic să-i dați, nene, petiției și o notă personală, să vadă lumea că voi ați inițiat-o, deci ziceți așa: ”Gura întinsă care nu spune o poveste nu primește rahat de la bufetul Antenei 3”!
*Dar nu doar la televiziuni a fost ordin de zi pe unitate ieri să fie apărate legile justiției în varianta PSD/ALDE și să fie atacați ”soroșiștii”, ci și pe site-uri, cum vă spuneam. Am intrat, cu mare băgare de seamă, să nu calc în vreun titlu moale, pe site-ul lui conu Vâlcu, dcnews.ro și ce credeți că titlu am găsit? I-auziți: ”LOVITURĂ pentru Macovei în PE în timp ce îl acuza pe Ministrul Justiției de minciună” Oaleuu, te pomenești – mi-am zis – că i-o fi sărit muștarul lui Pleșoianu, că Monica are părul mai lung ca al lui, și i-o fi ars una la pifometru, căci băiatul ăsta e în stare de orice! Sau poate s-o fi enervat Norica Nicolai, o fi zis că i-a furat Macovei șamponul și i-o fi sărit la beregată? Ei bine, nu. Nimeni n-a lovit-o pe Macovei, nici cu pumnul sau cu palma, cum zicea un cunoscut clasic în viață, nici cu piciorul, nici măcar cu o vorbă n-a maltratat-o, ci pur și simplu atunci când timpul alocat discursului ei a expirat, microfonul la care vorbea europarlamentara s-a întrerupt. Băi ciocoflenderilor, nu asta a fost lovitură! Lovitură a fost ce a spus colega de grup socialist a lui Dragnea, europarlamentara portugheză Ana Gomes, despre Flaușat: ”Cum este posibil ca o asemenea persoană, care a furat 21 de milioane de euro și este cercetat de OLAF, să mai rămână în funcție?” Asta chiar a fost lovitura zilei de ieri, doar că voi, limacșilor, n-ați scris nici măcar o virguliță despre ea, să nu vă taie Partidul ciorba!
*Dar să lăsăm puțin dezbaterea din PE și să revenim la oile noastre, eufemistic vorbind – că nu-s ale noastre, sunt ale lui Zdragnea. Site-ul lui Ioșka Bubble, stiripesurse.ro, vrea să mai facă și el rost de niște clickuri, că-i foamea mare acum și băieții așteaptă cu înfrigurare fluturașii de salariu, așa că titrează: ”Viorica Dăncilă a luat o DECIZIE RADICALĂ: E primul premier care apelează la așa ceva” Ce să fie, ce să fie, te gândești, normal. Să-și fi pus părul pe moațe iar? Să-și fi făcut codițe? Să-și fi făcut extensii date cu fixativ, ca să arate ca pavianul cu pelerină de ploaie? Ei bine, nimic din toate astea, căci iată ce aflăm din articol: ”Premierul a decis să își închidă toate conturile de Facebook. Nici Sorin Grindeanu și nici Mihai Tudose nu au făcut așa ceva când au ajuns la Palatul Victoria. Însă, în spatele deciziei radicale a premierului poate sta o strategie. E posibil ca Viorica Dăncilă să își reactiveze un cont, în fapt o pagină de Facebook, acolo unde ar putea continua relația cu mediul virtual și fanii săi.” A, duamna Vasilica, foarte bine te-ai gândit! Felicitări, Viorico, like-uri și share-uri multe de la fani și fazani! Și, dacă vrei părerea mea, nu-ți mai face, fată, cont pe numele tău, să intre toți soroșiștii să te ia la mișto pe el. Fă-ți cont cu pseudonim, pune-ți la poza de profil un babuin, ceva – dar în niciun caz un pavian, să nu se prindă nimeni cine ești – și asta-i tot. Iar dacă nu ai vreun pseudonim la îndemână, eu aș alege ceva între ”Daddy s Girl”, ”VeVe Cool”, ”Lady Gâga” și ”Vasilik 2Hot4U”. Ei, care crezi că te-ar coafa mai bine?
Acest articol este proprietatea Reporter Virtual și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.
ȚI-A PLĂCUT? DĂ MAI DEPARTE:
TweetETICHETE:
NOTĂ: Vă rugăm să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în material. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse celorlalți cititori care au scris un comentariu se va sancționa prin cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.