Joi, 15 martie: A patra putoare în stat

9:00 am, 15 martie 2018 • de Comentariile sunt închise pentru Joi, 15 martie: A patra putoare în stat

» Click AICI ca să te abonezi la ȘTIRILE RV pe mail

*Din ciclul ”Nicio seară la televizor fără un vajnic infractor”, după ce am avut interviuri cu Elan Schwartzenberg și Sorin Ovidiu Vântu, realizate de Sorina Matei, ar fi fost discriminare pe față să nu-l întrebe cineva de sănătate și pe Sebastian Ghiță, aflat în exil la cinci stele, tocmai la Belgrad. Pentru că Soneria tocmai își împacheta, probabil, cremele de plajă, așteptând să fie trimisă ori în Madagascar, ori în Costa Rica, iar de vuvuzeii din ograda proprie Voiculescu nu se poate despărți, căci riscă să facă infarct anal fără compresele lor cu limbă caldă, s-a decis ca la Belgrad să fie trimis Ion Cristoiu. Culmea este că, deși nu știm cine a marcat banul pentru acest interviu, vreo patru televiziuni s-au grăbit să-l preia, fiecare lăudându-se că găina cu mărgica: la TVR, sarmalagiul ăla de Cristache se umfla în pene că interviul e a lor, la România TV și Antena 3 din trei în trei minute zbierau lătrăii că se vor da ”informații exclusive”, iar la B1 așijderea. Nu-i exclus ca toți penalii să fi cotizat la interviul ăsta, că doar îl știți pe Cristoiu – ia mai mult ca un zugrav de case românești ca să-l pupe pe intervievat în fund, nu se antamează pe doi lei, ca restul de gudurei.

Și de pupat, l-a pupat zdravăn pe Ghițucă! A început elegant, cu niște vortexuri linguale, lăudându-și interlocutorul că a mai slăbit, că ce bine arată, că pare mai tânăr ca niciodată etc. După care a intrat în rahat, ca să zic așa – că în pâine nu pot spune, Maestrul neconsumând așa ceva, întrucât pâinea îngrașă și prostește: l-a lăsat pe Ghiță să-și povestească drama vieții. Sunt convins că agaricii care încă mai pun botul la guvernarea pesedistă i-au crezut și minciunile lui Ghiță și au lăcrimat mai ceva ca la ”Dragoste și ură” și alte seriale turcești. Ca om care a făcut zeci de interviuri, vă spun cu mâna pe inimă că Ghițomanul putea să fie desființat în orice a zis, pentru că nimic din ce spunea nu se lega – cu condiția ca Maistrul Cristoiu să fi vrut asta. De pildă, când ne-a povestit el că nu e un fugar, chiar la începutul emisiunii, reacția unui ziarist ar fi fost să-l întrebe de la obraz: și dacă nu ești fugar, de ce puii mei te-au prins sârbii cu mutra complet schimbată și cu pașaport sloven fals? Dar Cristoiu a tăcut chitic. Pe urmă, nevricosul Ghiță a spus că era terorizat la gândul că va fi pus în celulă de cremenalul procuror Negulescu cu toți ucigași și violatorii, iar rozeta lui vergină, de IT-ist fruntaș, ar  fi avut de suferit. Hai zi să mori tu? Bine, Ghițucă, dar cremenalul și-a dat demisia din procuratură de mai bine de un an, la Ploiești s-a schimbat calimera, acum de ce nu revii în țară, că ai fi tratat la pușcărie mai bine ca la hotel, sunt convins că ți-au pus băieții ăia și bombonică în țiplă pe cearșaf?

Ei, și ca să dea bine la fraieri, Ghiță n-a uitat nici să pomenească de faptul că el o victimă și pe partea economică, iar bandiții de corporatiști, străinii, imperialiștii, soroșiștii, luaseră la ochi firma lui românească de IT, care câștigase atâtea contracte cu statul și au vrut s-o mătrășească de pe piață, ca să ia ei caimacul. La faza asta, Cristoiu ar fi trebuit să-i dea și două palme: păi nu ți-e rușine, mă, mocofane, că ai făcut numai softuri de rahat, și tu acum te dai român verde și victima corporațiilor? Normal, gurnalistul a tăcut mâlc și și-a văzut mai departe de pus întrebări la fileu. Iar pe șoșonarii pesediști care au fost dați pe spate de dezvăluirea asta și au început să scrâșnească din dinți, că ”uite ce ne fac nouă occidentalii, l-au alungat din țară pe băiatul ăsta capabil”, îi rog să-și amintească de câte ori au stat  ca proștii pe la ANAF la coadă, de câte ori și-au luat țeapă că nu a mers cardul de sănătate și să se gândească la Ghiță, pentru că toate softurile alea ale lui au fost, nu ale corporațiilor soroșiste!

Însă cel mai mult mie mi-a plăcut faza de la final: Ghiță scoate telefonul și zice ”Hai să vă arăt o poză cu Kovesi!”, îi arată ceva pe ecran, Cristoiu se face că nu erau vorbiți dinainte și întreabă, deontologic, ”Pot să o arăt la cameră?” ”A, nu, asta nu puteți!”, după care maistrul zice, onorat: ”Gata, am văzut-o și pe Kovesi la domnul Ghiță în telefon, pe mine m-a convins!” Păi nu-ți zicea bine Vadim ”ardei umplut cu sila”, bre, Cristoiule? Adică ne credeți pe toți proști, jucați teatrul ăsta ieftin și noi trebuie să fim convinși că într-adevăr Ghiță are poze cu Kovesi la cramă, dar nu le arată nimănui, când știe că, dacă ar arăta o singură poză, Codruța ar pleca acasă în secunda doi? Zi mai bine, nea Ioane, că Ghiță ți-a arătat vreo poză cu o pisică de pe Facebook sau cu o găină care tocmai născuse pui vii și îi hrănea cu lapte Milupa, și ai fi mai credibil! Oricum, să știi că voi urmări cu la fel de multă atenție și preocupare și următoarele episoade ale acestei halime jurnalistice de doi bani, cu iz de telenovelă turcească – sictir, bacșiș, rahat cât încape – pentru că vreau să aflu: până la urmă îi pune intriganta de dona Codruța pirostriile alea de oțel junelui băiat bun și miliardar Ghiță sau nu?

Acest articol este proprietatea Reporter Virtual și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

ȚI-A PLĂCUT? DĂ MAI DEPARTE:

 
 
 

ETICHETE:

Votează: Foarte slabSlabMediocruBunFoarte bun (30 voturi, media: 4,80 din 5)
Încarc...

Related Posts

NOTĂ: Vă rugăm să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în material. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse celorlalți cititori care au scris un comentariu se va sancționa prin cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.

Comments are closed.

Scroll to top