Dacă puteți citi aceste rânduri, înseamnă că ați scăpat cu viață și cu ochișorii intacți din groaznicul seism care a lovit Capitala și pe care încă îl mai simulează domnul Calafat și ceilalți pricepuți din administrație. Din câte am aflat, sunt „dăcât” vreo 5.000 de morți până acum, dar în rest Bucureștiul e cam varză: peste 5.000 de clădiri avariate, șase spitale distruse total și alte 23 distruse parțial. În schimb, catedrala e bine, stați liniștiți, n-a căzut nicio placă de aur în capul cuiva, și nici vreun clopoțel cu chipul lui Daniel pe el nu s-a crăpat. Marfă de calitate, nu lucru de mântuială, ca toate celelalte clădiri din București.
Mă, și dacă tot pică clădirile astea – blocuri, spitale, școli, grădinițe – ca muștele la cutremur, de ce să se mai ostenească Primăria să le repare? Cred că de la premisa asta au pornit și aplaudacii Duamnei Firea de prin instituțiile bugetare care țin de Primăria Generală: cum să mai tocăm banii, când pot fi folosiți la altceva? Așa că Administrația Străzilor a propus să i se diminueze bugetul cu 150 de milioane de lei. Păi de ce să mai asfalteze străzi, să le mai repare, iar să le astfalteze? Nu tot se strică, nenorocitele naibii? Unde mai pui că, dacă vine un cutremur din ăla baban, bulevardele sigur se prăbușesc, le înghite pământul și riscă să devină canioane ca-n Colorado și ce rost are să se mai asfalteze asemenea defileuri în devenire? La fel au considerat și cei de la Administrația Spitalelor, parcă-i aud: „Duamna Firea, pupa-v-am mânușițele până la humerus, ce să facem noi cu atâta bănet? Spitalele nu duc lipsă de nimic, totul se învârte după soare, avem medicamente, avem dotări, avem paturi, aparatură, chiar și gândaci de ultima generație avem, nu ne mai trebuie, Duamnă, absolut nimic! Luați banii pe care i-ați fi dat pentru bucureștenii bolnavi și dați-i pe altele, ce, toată lumea trebuie să se trateze în spitale? Mai pune bucureșteanul mâna și pe un ceai de păsărika țigăncii, mai trage pe nas și-o infuzie de păpădie, naturist, bio, ecologic, tradițional românește, cum ne place nouă să zicem.”
Așa că duamna Firea a luat banii de la spitale și străzi și îi va da pentru religie și „recreere”. Am zis recreere, bueeey, bucureștenilor, nu procreere, deci nu vă imaginați că o să vă bage și bordeluri moca generăleasa! Recreere, adică să vă recreați, să vă deconectați, că prea sunteți tensionați de atâta trafic. Mai un spectacol stradal, mai un bâlci, mai un clovn, mai un sclipici, mai o artifică, ceva să placă la toată lumea. Lucruri absolut necesare, mai ales în eventualitatea unui seism, când degeaba ai spital nou, școală nouă, grădiniță nou, străzi ca-n Vest: dacă ți-e soarta să mori lovit de o țiglă picată de pe acoperiș, tot mori. Așa că de ce nu să te distrezi din plin înainte, la bâlciurile Firei și, mai ales, de ce să nu te pui bine cu Cel-de-Sus, dând din taxele tale, chiar fără să vrei, ba pentru construirea Catedralei Mânuirii Neamului Prost, ba pentru niște moaște noi-nouțe, cu raclă pe leduri? Bravos, bucureștenilor, așa vă trebuie, canci spitale, canci străzi, dar mult bâlci, cu popi în coadă. Aveți ce ați ales! Sau, mai curând, ce n-ați ales, că v-au puțit ceilalți candidați și uite-așa ne-am trezit pe cap cu seismul ăsta de 9 grade pe scara Richter, venit direct din Moldova! Dar poate că în 2020 o să vă treziți și-o să mergeți la vot. Altfel, nici nu mai trebuie să vină vreun cutremur, ca să ruineze Bucureștiul: încă un mandat cu Firea și nu mai rămâne piatră pe piatră în oraș!
Acest articol este proprietatea Reporter Virtual și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.
ȚI-A PLĂCUT? DĂ MAI DEPARTE:
TweetETICHETE:
NOTĂ: Vă rugăm să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în material. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse celorlalți cititori care au scris un comentariu se va sancționa prin cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.