Coaliția PSD-BOR: de la amenințările cu „focul gheenei” la ghena de gunoi a istoriei

11:00 am, 8 octombrie 2018 • de Comentariile sunt închise pentru Coaliția PSD-BOR: de la amenințările cu „focul gheenei” la ghena de gunoi a istoriei

» Click AICI ca să te abonezi la ȘTIRILE RV pe mail

Nimeni n-avea ceea ce ei aveau: superba lor trufie. Și elefanții, sub formă de ordonanțe care încurajau votul multiplu. Și două zile de referendum la dispoziție. Călcau, abia să se audă, peste stânci, și se auzea în Lună. Și la Antena 3, România TV și celelalte canale ale canaliilor. Și nimeni nu mai văzuse trompete ca Gâdea, Badea și Ciutacu lătrând cu atâta devotament pentru referendum. Și n-au învins.

Știu, nu sunt chiar ca-n Eugen Jebeleanu („Hannibal”), dar rândurile de mai sus reflectă perfect cele întâmplate în ultimele zile în România. Cine s-ar fi așteptat ca acest referendum ridicat în slăvi de toți fanaticii, spălații pe creier și pupincuriștii să nu treacă? Aproape nimeni. Eram atât de convinși de puterea Bisericii de a mâna turmele de credincioși la vot, de forța Partidului de a-și scoate armatele de zombie la urne, încât acest referendum părea unul cu rezultatul dinainte știut. Dar ceea ce n-au luat în calcul corifeii lui a fost mintea românului cea de pe urmă. Pentru că neamul ăsta, oricât ar fi el de delăsător, de jumanfișist, tot a înțeles, în al doisprezecelea ceas, ce i se pregătea de către cozile de topor ale Moscovei. Și a înțeles că nu mai poate fi la nesfârșit o masă de manevră pentru niște ticăloși de politicieni și pentru niște farisei de popi.

Cine-i de vină că nu i-a trecut lui Liviu Dragnea referendumul? Unii zic că UE, care l-a amenințat, alții că puciștii din Partid, care l-au sabotat, alții că tovarășii de hoții din trecut, care n-au mai vrut să fure cu el, de teama pușcăriei, alții că rezistenții, cu boicotul lor, rezistenți care au fost plătiți, de astă dată, de Soroș, ca să stea în casă, nu ca să iasă în stradă. Nu, fraților, după umila mea părere niciunul dintre cei de mai sus nu e vinovat.Vinovat e porcul. Da, da, porcul strămoșesc, pe care incompetenții din guvern i l-au luat omului din bătătură. Așa se explică, cred, absența masivă la vot a electoratului rural, victimă sigură a manipulărilor, în anii trecuți. Toată propaganda țucălarilor n-a mai funcționat de astă dată la țară, căci țăranului român puțin îi pasă dacă mai vin sau nu gheii peste el, de vreme ce tocmai au venit guvernanții, să-i ia porcul din coteț.

Două lucruri ne-a demonstrat acest referendum: că PSD și PNL sunt, într-adevăr, aceeași mizerie uselistă și că, atâta vreme cât în fruntea lor se vor afla Dragnea și Orban, partidele astea cam tot atâtea voturi o să ia împreună cât a fost și prezența la referendum: 20%. Prea și-au scârbit alegătorii ca să mai fie votate. Așa că Liviulică, Șică, rămâneți acolo și luați-l și pe Băsescu cu voi, ca să știe lumea cu cine NU trebuie să voteze. Pe de altă parte, referendumul a adus o imensă ușurare și multora le-a redat speranța. Chiar și celor convinși că suntem deja în siajul Rusiei, că nu vor mai fi alegeri libere niciodată în România. Experiența celor două zile de referendum a demonstrat că poporul ăsta are anticorpi zdraveni contra pestei roșii și ipocritelor holere în sutană. Că nimic nu e pierdut, ci dimpotrivă, că suntem tot mai aproape de clipa în care vom scăpa de plăgile biblice care ne guvernează. Cei 12.000 de observatori USR și restul observatorilor, independenți sau de la România Împreună, sunt eroii acestor două zile. Prezența lor acolo e un semn că alegerile din România nu mai pot fi furate, oricât s-ar strădui Dragnea și ciracii lui să o facă. Iar dacă la următoarele alegeri USR și RO + vor merge împreună, sistemul politic actual, rotativa mârșavă PNL(PDL) – PSD, care de 30 de ani se îmbuibă pe spatele nostru, va ajunge la ghena de gunoi a istoriei. Și viitorul copiilor noștri va fi liniștit, dar nu pentru că nu vor mai fi amenințați de ghei, ci fiindcă hoții care ne-au furat pe noi vor ajunge toți acolo unde le e locul: la pușcărie, cu Dragnea în frunte! Că Vrednic  este să se afle acolo!

Acest articol este proprietatea Reporter Virtual și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

ȚI-A PLĂCUT? DĂ MAI DEPARTE:

 
 
 

ETICHETE:

Votează: Foarte slabSlabMediocruBunFoarte bun (26 voturi, media: 4,96 din 5)
Încarc...

Related Posts

NOTĂ: Vă rugăm să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în material. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse celorlalți cititori care au scris un comentariu se va sancționa prin cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.

Comments are closed.

Scroll to top