
Jurnalistul Cătălin Tolontan a publicat pe blog o investigație din care reiese că pompierii știau de existența clubului Colectiv cu cinci săptămâni înainte de incendiul din local, care a dus lamoartea a 60 de persoane.
Pe 23 septembrie, o importantă firmă de evenimente îi anunţa pe cei de la IGSU că urmează două concerte în clubul Colectiv și la fabrica Pionierul şi că se aşteaptă la câte 2000 de oameni pe seară.
IGSU a precizat într-un comunicat că solicitarea firmei de evenimente a fost transmisă la ISU Bucureșt-Ilfov.
La nivelul Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov au fost transmise două adrese către organizatorul evenimentului — Emagic — fără a rezulta că au fost efectuate verificări la fața locului, mai arată IGSU.
În urma dezvăluirilor făcute de Tolontan, conducerea ISU București a fost suspendată iar în institutie vor fi facute verificari, anunță un comunicat ISU.
MAI MULT, aici » PaginadePolitica.ro
Acest articol este proprietatea Reporter Virtual și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.
ȚI-A PLĂCUT? DĂ MAI DEPARTE:
TweetETICHETE:
NOTĂ: Vă rugăm să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în material. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse celorlalți cititori care au scris un comentariu se va sancționa prin cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.