Injuraturi si acuze. Astea sunt rezultatele unei opinii (Un popor de ratati) despre proteste si a unei intrebari legitime despre costurile lor. Opinia era exagerata si am generalizat tocmai pentru a zgudui niste neuroni. Nu toti bugetarii sunt ratati. E evident, dar multi taie frunze la caini si isi iau spagi, ceea ce iar este evident. Numai ca acum nu se mai poate, iar oamenii trebuie sa dovedeasca rapid ca-s buni la ceva: sa strige jos guvernul si alegeri anticipate. La intrebarea mea n-am primit niciun raspuns, ci injuraturi din partea cateilor trimisi de Mircea Badea, care e chior cand se uita pe blogul meu si zice ca n-am reclama, cand din header in jos se tot vede publicitatea. De fapt, mascariciul lui Voiculescu ma acuza ca-s platit de Basescu sa scriu impotriva protestatarilor. Sa ma scuz?
E greu sa te scuzi pentru ceva de care nu esti vinovat. Cum sa-i zici unuia ca Badea ca n-ai nicio legatura cu Basescu, cand el este angajat la Voiculescu, cel care s-a imbogatit pornind de la Crescent, o firma a statului? Cum sa-i zici uneia de la Realitatea TV ca esti impartial, cand ea are o relatie intima c-un pesedist, iar alta a fost angajata in campanie pentru Geoana, dupa care a revenit pe post in calitate de moderator de emisiuni politice? Bine, sa mai zic ca ambele lucreaza pentru un alt mogul care si-a cladit averea pe naivitatea romanilor lasati fara bani prin FNI? Si ce sa le spui unora care lucreaza in trusturi patronate de dusmanii oficiali ai actualei puteri? E prea personal. Nu poti sa te lupti corect cu cei platiti sa te atace. Ei au o misiune pentru care sunt remunerati. Eu n-am nicio misiune in afara de a-mi scrie gandurile, fara sa castig niciun leu din asta, ci doar dusmani. Si poate n-am fost clar pana acum, de aceea revin la titlu.
Politica. Este o troaca si daca te bagi in ea te mananca porcii. E si curva si te lasa fara parale, te imbolnaveste, iti rapeste credibilitatea si iti aduce dusmani. O discutie despre politica este similara cu una despre religie. Intotdeauna vor iesi scantei. De aceea eu o fac de pe margine. Nu-i iubesc pe politicieni, n-am niciun model de recomandat si nici nu jinduiesc sa fac parte din vreo gasca de la putere sau din opozitie. N-am fost membru in niciun partid si nici nu voi fi. A spune insa ce gandesti e complicat pentru ca intotdeauna vei fi asociat cu o barca sau alta. Imi asum riscul, cu toate ca stau pe mal. Prefer rolul criticului independent. Asa am putut spune ieri seara la Nasul ca Boc este prost, ca este incompetent, ca greseste daca vrea sa taie veniturile de la toata lumea in mod egal si sa-i reprosez ca nu a iesit deloc sa comunice cu cei care-l acuza.
Logica. N-am vazut logica premierului Boc de a sta ascuns in birou si de a lasa sa se scurga informatii alarmante, asa cum nu vad logica sindicalistilor care scot oamenii in strada fara sa existe inca nicio masura de contestat. E ca si cum ai cerceta o crima inainte ca ea sa aiba loc.
Saracia. Pe de alta parte, inteleg ingrijorarea populatiei privind anuntul facut de Basescu. Informare logica, dar care a fost o greseala politica. Probabil Basescu a vrut sa fie paratrasnetul pentru PDL si si-a asumat rolul de a anunta potopul. Cel posibil, nu cel sigur. Presedintele a fost meteorologul de serviciu care a decretat… vremea probabila. Este evident ca vor fi luate masuri nepopulare, dar nu stim exact cifrele. In schimb, ne agitam si facem scandal, risipind din saracia in care ne scaldam ca niste pasarele in praf. Nu vine nimeni cu solutii concrete de a iesi din impas. La fel este in toata lumea. Criza n-a lovit doar Romania, iar tarile vecine au inceput deja sa aplice masuri nepopulare, la fel cum se intampla peste Ocean. Cred insa ca dialogul cu sindicatele si consultarile cu partidele din opozitie ar putea duce la ordonante care sa nu impinga tara in haos. Greva generala, alegerile anticipate si masuri mult prea crude n-ar ajuta la nimic, ci ar impinge Romania de pe marginea prapastiei direct in hau. Ultima imbranceala ar fi majorarea taxelor si impozitelor. Si nu stiu cine va scapa.


Ultimul care scapa stinge lumina…
1. Nu sunt platiti sa te atace, nu cred ca se specifica asa ceva in contract.
2. Cifrele le stim: 15%, 25% etc.
3. In momentul in care s-a venit cu alte propuneri, oamenii de sus s-au facut ca ploua. La faza asta cu taiatu puteam sa fiu si eu presedinte, e simplu sa anunti ca tai la toti.
4. Criza este mult amplificata de modul in care si tu, ca sef al propriei curti, ai grija de propria ta ograda. Pana acum nu vrea am vazut masuri de incurajare a economiei.
5. Sa presupunem ca tai din salariile si pensiile oamenilor pe o perioada de un an, dupa aia ce se intampla? Vor exista bani pentru efectuarea de plati? De unde? Agricultura e la pamant, economia e jos, turismul … Elena Udrea nu a facut decat sa apara pe la televizor efectuand diferite activitati si sa plateasca un puhoi de bani prin intermediari pentru a achizitiona reclame pe la televiziuni straine sau mape de prezentare a Romaniei si care contineau greseli gramaticale.
6. De ce nu au fost anuntate taierile de pensii si salarii cu 6 luni in urma? I-a fost frica lui Basescu ca nu-l mai voteaza nimeni?
Clasa politica postcomunista a adus tara la sapa de lemn, este nevoie ca cetatenii sa-si creeze instrumentele de implicare politica cu care sa impuna masurile necesare.
„Clasa politica s-a aruncat asupra Romaniei cu un singur gand: sa se imbogateasca. A jefuit cum nici hulitii fanarioti n-au facut-o”
Responsabilitatea ei fata de situatia catastrofala a Romaniei este imensa. Astazi, constatam ca industria este lichidata, agricultura e la pamant, sistemul de sanatate in colaps, invatamantul in criza, individualitatea Romaniei pe plan international disparuta.
Lipseste o viziune, un proiect national de salvare. Lipseste harta viitorului. Trista priveliste n-a cazut din cer. Au creat-o politicienii si romanii insisi. Cum a fost turcul, asa a fost si pistolul. Nu mai putem sa ne ascundem dupa deget.
Lipsit de spirit civic, poporul roman nu a fost capabil, in acesti 20 de ani, sa traga la raspundere clasa politica sau sa “tempereze” setea ei de inavutire. Pe roman nu-l intereseaza situatia generala. Daca prin fin, nas, cumnat, amic etc., si-a rezolvat pasul lui, restul duca-se stim noi unde! Mostenirea multiseculara a lui hatar si bacsis a ramas atotputernica.
- Cum credeti ca vor judeca perioada postdecembrista urmasii nostri de peste o suta de ani?
- Peste o suta de ani, cred ca judecata urmasilor si, intre ei, a istoricilor, va fi foarte severa. Anii 1989-2009 vor fi considerati o perioada de declin, clasa politica si poporul roman impartind, in egala masura, responsabilitatea pentru aceasta trista realitate. Sa dea Dumnezeu ca atunci, peste un secol, Romania sa aiba situatia fericita pe care a ratat-o astazi!
Releul web: Universul Romanesc-Vocea Poporului
Adresa web: http://www.universulromanesc.com
Preambul
Proiectul a fost conceput în ideea de a crea un spatiu de schimb informational liber, dedicat tuturor românilor, oriunde-ar fi, compartimentarea permite initierea de legaturi intra-comunitare şi inter-comunitare, reglementarile specifice permit dezbateri pe proiecte urmînd proceduri de acces şi identificare speciale.
Platforma de dialog cetaţenească este destinata studiului, reflectiei, dezbaterilor pe teme de actualitate : istorie, socio-politica, economie, societate, comunitate, inscrierea ca membru implica respectarea eticii stabilite de initiatori.
Initiatori
Grupul fondator este constituit din delegaţii organizaţiei G.I.N.T.A.(cetaţeni români ce au servit în rîndurile legiunii străine), în colaborare cu “Rezistenţa anticomunistă din România” (grupuri reprezentate de Cicerone IONIŢOIU).
Notă : Membrii G.I.N.T.A. nu se identifică nici unei formaţiuni sau mişcări politice actuale.
Obiectivele Generale
Initierea dialogului între diferitele comunitaţi ce reunesc cetăţeni români, în ideea abordării subiectelor ce afectează demnitatea poporului, regrupind : cercetări, studii privind evenimentele marcante ale istoriei ultimului secol, sinteze legate de realitatea românească contemporană, acţiuni cu caracter informativ ce au ca scop declansarea unei dezbateri constructive, în ideea generarii unei reflecţii (de actiune).
Imbogatind pas cu pas spatiul vom permite generatiilor tinere să descopere istoria reală, factorii ce au contribuit la subminarea ţării, la ciuntirea sanctuarului naţional, să identifice momentele cheie ce au bulversat spaţiul românesc în ultimul secol şi realitatea actuală, permitindu-le să decidă viitorul în cunostinţă de cauză.
Platforma forumurilor este deschisa tuturor cetatenilor romani de toate orizonturile sociale si etnice, conceputa in ideea de a oferi un spatiu public de informare cetateneasca necenzurat (nemanipulat) care sa permita regruparea lucrarilor, studiilor , analizelor, investigatiilor privind trecutul, prezentul si viitorul tarii (lucrarile importante vor fi fixate in fiecare sectiune), crearea de nuclee de opinie, etc.
Tinind cont de multi factori sa decis ca inregistrarile pentru a deveni membru, sa poata fi activate direct de catre utilizatorii ce s-au inscris, prin legatura generata automat in cutia postala [email], ansamblul forumurilor nu va fi moderat, mesajele postate vor aparea instantaneu [ moderatorii vor interveni pentru a retrage sau deplasa mesajele indezirabile]
Citeva subforumuri vor fi moderate,[mesajele nu vor aparea decit dupa validare] un anunt va specifica reglementarea impusa.
Forumurile inchise[ specifice fiecarui grup] vor fi gestionate de catre coordonatorii grupului, accesibile pe baza unei invitatii, explicatii detaliate in forumul inchis [accesibil nivelului -02][ Membru confirmat ].
Nivelurile de utilizatori sunt concepute in ideea de a oferi utilitati membrilor ce se vor implica activ, grupurile specifice permit dezvoltarea unor proiecte in incubator [ forum inchis, rezervat doar membrilor grupului], nivelul-01, utilizatorul inregistrat-Nou Venit [cu optiuni limitate], este un nivel tranzitoriu spre celelalte, pentru a avea acces la utilitatile bazice urmati procedurile de acces la nivelul superior [explicate detaliat].
Cristachitza: Crezi ca exista un astfel de contract?
Nu. Ordinele nu se dau prin contract, ci prin telefon sau direct. Si inca nu stim cifre, pentru ca n-au fost prezentate oficial. Asteapta intai si vorbim dupa aia. Sunt convins ca vor fi modificate intentiile.
Anuntul a venit acum dupa negocierea cu FMI. Lucrurile sunt mai simple. In fine, am vazut ca Boc a zis ceva azi. Negocierile au inceput. Sa asteptam proiectul de lege. Cam asa vad eu lucrurile. Dupa aceea putem face scandal.
daaaaa, cred ca toate tilulrile alea de publ;icatii mizere si aproape inexistente iti platesc muuuulti bani pentru reclama. marsh mai jegosule , pe cine dracului crezi ca prostesti?
Jegosule: esti un bou, dar asta o stii singur. Uite o cifra: 1000 de euro este reclama de la Mediaconsulta. Aia din header…daca stii ce inseamna. Mai vrei si altceva? Deja am de patru ori pe putin leafa ta. Trap la Badea in cotet!
A m sa te rog Tiberiu sa nu mai lasi persoane tip Jegosu sa mai apara pe Reporter Virtual .
Le recomand sa se duca la Dan Andronic .
Au facut praf Ziua in timpul canpaniei ,culmea ca nu mai apar la SRStanescu .
Sint niste provocatori imputiti .
AAAA, DECI ITI DA 1000 DE EURO CEL CARE A FACUT BANI xxx MULTI ANI. MIHAI CRAIU, ADICA. ZI MA ASA.
Te-am vazut, jupane, ieri seara. Boc este ori dobitoc ori o unealta. Si, daca ar fi aplicat ca masura anticriza a opta porunca, incepand cu ei si toata clica politica de toate culorile cocotata peste tot, n-ar mai fi fost nevoie de nici o taiere.
Tiberiu Lovin,
Ai inflamat spiritele incinse si te asteptai sa fii pupat pe crestet!
-poate se gasesc si cititori si comentatori cu idei pertinente, ca de citit te citesc si decidentii de astazi).
).
E greu Tiberiu cand dai cu “parul” intr-o masa de oameni (formata dupa un tipic pe care nu poti sa o mai modelezi-din varii motive- sau aservita propriilor interese gen “numai IO contez”, de restul sa se aleaga praful, da-i naibii de fraieri!)
Nu cu alaturari de cuvinte extreme gen “Suntem un popor de ratati” sau cele de genul “cine lucreaza ca bugetar fura ca sa poata trai ” poti crea dialogul.
Am lucrat 3 ani in sistemul bugetar (stii deja ) si am avut si al doilea loc de munca in sistem privat(remunerat mai bine decat cel de la stat)pentru a-mi putea achita datoriile cotidiene (pe atunci stateam si in chirie ). Am cunoscut si habarnisti P.C.R. (stii acronimul ce reprezinta) si profesionisti.Intelege totusi ca nu toti pot fi angajabili in sistem privat (varsta,pregatirea, specializata etc.) si NICI NU STIU SA FURE. Ce faci cu astia ii arunci in strada?
Genul oamenilor pe care ti-i descriu in niciun caz nu au dansat ieri in P-ta Victoriei ca pinguinii .
Ce faci cu pensionarii care au muncit atatia ani si acum nu pot nici macar subzista? Initiem programul “primul cavou”?
Ce faci cu un pensionar cu pensie de 1.000 RON sau 6oo Ron cand la toamna va ajunge intretinerea pentru o garsoniera cam la 600 RON?
Si chiar daca au sau nu au copii, crezi ca toti sunt sau pot fi ajutati sa subziste?Ii aruncam in cosul uitarii si pierzaniei?
Tu nu vezi ca EGOISMUL este promovat ca mod de trai?
Ce tara suntem?
Tara in care cei ce au facut averi ce nu pot fi justificate (dar faptele sunt prescrise prin lege…), dar nu mai sunt la butoane, “plang” de jalea oamenilor fara noroc (ca al lor), tara in care mi se spune ca o metoda de combatere a evaziunii fiscale este sa nu mai cumpar tigari ajunse ilegal pe teritoriul Romaniei(dar cine permite ca acestea sa ajunga ilegal ?) si nici usturoi din China -ajuns (sic!) prin Republica Moldova.
Tara in care vamesii captureaza marfa introdusa ilegal si apoi este returnata proprietarului de drept?
Tara unde avem functionari care scot pe banda rulanta Legi stufoase (cica pentru aliniere la legislatia UE) legi care uneori sunt urmate de Norme metodologice care sa te lumineze cum trebuie aplicate ( povestea e din 2005-2006 incoace) sau norme ce nu mai sunt elaborate pentru ca nici actul normativ initiat nu este inteles de cel ce il promoveaza(ca deh! ne aliniem da’ nu pricepem ce ar trebui de indeplinit).
Tara in care bordurile se schimba la jumatate de an si strazile mereu se asfalteaza din 1990 incoace, dar tot in gropi se calca!
Ce facem cu familia ? Incurajam “puitoarele” ce-si educa copiii pe strada si cu 700-800 Ron sunt boieroaice (le ramane si d-o tigare si d-o cafe si d-o telenovela ca e neste doamne ma!)sa-si intinda neamu’ peste toata Romania? Tara in care investitorii strategici nu mai sunt strategici dupa ce-si fac tinta de profit estimata si o tulesc hoteste cu un ultim profit -vand bunurile imobiliare ce serveau pentru productie si dupa ei “creste” un falnic cartier GRI DE blocuri in care nimeni nu locuieste!
Tara in care stam la taclale in fata blocului sau al casei si ne jelim scuipand seminte ca e greu de trait
Incearca sa provoci pozitiv si activ, Tiberiu, pentru ca oamenii sa vina cu sugestii si propuneri (fiind aproape de locul 1 -cica Badea se cere afara -hi, hi, hi! -Din Zelist, ma!
Am mai spus si pe un blog, pe care il indragesc, ca avem nevoie de o echipa SMURD cu tehnica de descarcerare urgenta (ambulanta nu mai merge- dar sunt medici priceputi si acolo) a hatisului in care ne innodam singuri.
Creeza spatiul proprice dialogului si ai sansa – cu riscul de a nu ramane pe locurile fruntase ale Zelist-ului – de a crea plus valoare (castigi mai greu, dar in timp vei vedea ca iesi in castig!
Invata sa respecti oamenii indiferent de statutul lor social, de nivelul de pregatire, de capacitatea acestora de a se “descurca” sau nu in viata si fura-le partea buna!
Hai incearca! Stiu ca poti! Totul este sa si vrei!
Si uite asa mi-am “mancat” cu tine pauza de masa!
O zi buna!
L-am vazut pe Badea suduind. Cu toate ca vroia sa para o gluma/satira/pamflet, atitudinea lui a fost cat se poate de naturala. Era nervos la culme ca n-a avut rezultatul scontat acest prostest (caderea guvernului si/sau a lui Basescu)
Cred ca are bonus pentru astfel de realizari si de-aia e mort de oftica.
Prost este ca CNA-ul vad ca se face ca nu intelege ca emisiunea in care el injura, jigneste, blesteama, etc, se desfasoara in reluare , la o ora accesibila si minorilor.
Amenintarile si urletele paranoice sunt de domeniul medicinei bolilor nervoase, cand vine vorba de astfel de neimpliniri.
Acuza bogatii, dar n-a ezitat sa faca bloggerii niste saraci, cu toate ca el inca o trage pe ma-sa de fusta sa-i dea lingura-n gura.
Pozeaza in victima a sistemului dar face abuz de finetzuri cand se afla in preajma unora mai instariti.
Si probabil ca jurnalisti sunt Ciutacu si Gadea, dupa opinia lui, daca tu si Tolontan, nu.
Mascariciul asta va cadea odata si-odata. Pe istericalele astea. Cu siguranta.
)
Dar pana atunci, aduna pe langa el tot felul de papagali de 14-16 ani , care-i admira spagatul si faptul ca e prietenul lui Carmen Bruma (ca reciproca am inteles ca nu este valabila
Vai de capu’ lui de sclav, cand l-o da Voiculescu afara.
Stai cu tunurile pe prosti, ca-si merita soarta.
Bafta!
Incep cu o precizare: saracii ies in strada, nu bogatii!
1. Ce ai tu pe blog nu e reclama, e un apendice de reclama. Intra pe un blog proaspat deschis si ai sa vezi ce e aia reclama. Ca sa nu spui ca am alte interese, nu dau adresa, ci iti spun doar un nume: Boerescu.
2. Platesc “ai tai” impozit la stat pe meditatiile date sau esti corect numai cu altii, jurnalistule? Daca platesc, ma plec in fata lor. Pe linga faptul ca ar trebui sa iti fie rusine ca vorbesti asa despre niste oameni isi aleg un drum in viata, sperind ca poate, repet: poate, intr-un viitor apropiat vor fi tratati decent din punct de vedere financiar. Mai ales ca spui ca “ai tai” sint profesori.
3. Apropo, jurnalistule, “…isi iau spagi” este incorect. Verbul “a lua” nu este reflexiv in acest context. Corect este “iau spagi”. Ce ai scris tu acolo e exprimare argotica, de analfabeti, care spun “mi-am luat amenda”, in loc de “am luat amenda”. Mai spun “iti iei bataie”, in loc de “iei bataie” si multe altele.
4. Nu il mai salta pe Basescu in slavi, impartialule, ca reforma nu inseamna taiere de salarii! Reforma inseamna creare de locuri de munca prin limitarea evaziunii fiscale, inseamna relaxare fiscala intru sustinerea investitiilor, inseamna desfiintarea agentiilor pline de clujeni sau de portocalii, inseamna oprirea pe moment a achizitiilor. Iar Basescu nu a prevazut lipsa banilor din clipa asta! A spus cu gura lui: a auzit de problema asta acum doua saptamini. Cit despre tacerea lui Boc… (si trebuie sa fii foarte putintel la minte sau doar rau intentionat sa sustii altceva) este tacerea impusa de Basescu. Si sa nu uit: reglarea evaziunii fiscale ar insemna, evident, o lovitura data si “mogulilor” portocalii, de aia nu se grabeste hobbitul manipulat de Basescu sa faca ceva in legatura cu asta.
5. O tara democratica nu se conduce prin ordonante de urgenta. De aia avem parlamentari. Dar si tu o dai pe bune: parlamentul e tot al lui Basescu, deci cumva esti cu toate cartile pe fata. Felicitari pentru sinceritate!
6. Despre portocaliii care au afaceri cu statul nu spui nimic. Zi-mi un nume de “afacerist” portocaliu care a reusit in exterior. Iti spun eu: nu exista nici macar unul. Pentru ca ei sint doar lipitori bugetofage. Pe piata libera nu rezista. Si nu ma lua ca si pesedistii sau penelistii au din astia, pentru ca acum PDL e la putere, deci nu e relevant.
Tu esti un basist. Si ar fi mai de bun simt sa spui asta. Nu sa mimezi. Peste tot in lumea civilizata, daca lucrezi in presa si recunosti ca esti pro cineva, nu e nicio rusine. E o rusine ce faci tu. Ce zic eu, tu spuneai ca iti faci probleme pentru “independenta editoriala” a EvZ, cind a aparut Paunescu in scena. Ca si cum EvZ ar fi fost vreun panteon de deontologie si echidistanta pina in momentul respectiv, deci…
Mai am o rugaminte: daca te ostenesti sa imi raspunzi si sa ma jignesti in cliseele cunoscute si agramate, te rog, zi ceva de mine, nu de altii! Lasa-l pe Badea, ca jucati in grupe diferite: el injura, tu lauzi. De aia ti-e superior. Nu e ironic: el nu e jurnalist, dar se apropie de unul din scopurile presei mai tare decit tine?
Sincer, nu m-am putut abtine, dar tot imi pare rau ca am scris atit, pentru ca tu vei ramine la fel. Si pentru ca ai tot timpul un raspuns penibil si plin de clisee pentru orice critica. Si pentru ca exista un public constant pentru tine, care se regenereaza ca tenia: publicul OTV. Sa fii sanatos!
Pentru f.b.p.
De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere. Dar e frumos din partea ta ca ai incercat. Pacat ca ti-ai pierdut vremea, ca si mine de altfel. (Acum vine faza cu “Nu mai intrati pe blogul meu daca nu va convine!”)
Ce ma distreaza sociopatii astia ai lui Badea.
Pe de alta parte, cred ca ar fi un foarte interesant subiect de analiza. Eu daca nu as anticipa raspunsul (“Sa iti dau … ” “Sa-ti fac …”), l-as intreba pe ala de mai sus pur si simplu “Tu de fapt ce vrei?”
Nu ar fi interesant sa aflam ce vor de la viata? Nu cred ca le-a zis Badea, asa ca am putea avea surpriza unor raspunsuri originale.
@ lovin
Chestia cu publicitatea, Badea a spus-o cu privire la Patrasconiu nu la tine. Dar desigu si asta e o tactica de a atrage lumea, care chiar daca te injura iti duce trafic si te lauzi apoi ca esti pe primul loc.
Cum te-au intrebat si pana acum altii, daca, dupa cum zici, salariile sunt mici de ani de zile, tara e saraca de mult de ce nu a venit Basescu cu solutiile astea acum 6 luni? Ai curaj sa raspunzi la intrebarea asta?
De ce spui ca nimeni nu vine cu solutii?
De ce daca Vladescu spune ca solutiile lui Voiculescu (asa comunist cum e el) sau ale lui Soviani nu sunt bune, automat trebuie sa generalizezi spusele lui Vladescu? De ce, solutiile expuse in zf, financiarul, de Guran, de Soviani, de Hosu sau Costin nu sunt bune?
Nu ai raspuns la intrebarea ce ti-am pus-o ieri: FMI a bagat Argentina in faliment in 2002, daca baga si Romania acum in faliment, simpla propozitie asa ne cere FMI ajunge ca scuza? Pe ei ii doare in fund, ba mai mult lor le convine sa se adanceasca criza ca au cu cine sa faca afaceri( adik sa imprumute bani).
In chestiunea cu impartialitatea: tu ai recunoscut pe blog ca simpatizezi cu PDL, atunci cum poti spune ca esti impartial? Din punct de vedere uman, nimeni nu are dreptul sa te judece pentru simpatii, pentru ca asa e format omul, sa aibe simpatii. Dar, nici tu nu trebuie sa clamezi impartialitatea.
Despre numarul participantilor la mitingul de ieri, ai curajul sa postezi o erata: Tu spui ca au fost 17000 de participanti, jandarmii au zis ca au fost 30000. Jandarmii sunt afliliati politic de PSD, nu?
Mezzo: esti atat de naiv incat ma sperii. Bogatii platesc iesirile in strada. Revin asupra raspunsului. Trebuie a fug acum la o intalnire.
Smy: la mine s-a referit dupa ce a citit titlul postului meu. n-ai fost atent. in rest iti raspund later.
@ lovin,
Uitate din nou la emisiune: spune despre publicitate si o leaga cu postul lui potrasconiu despre tipatescu si altii din caragiale…. astept raspunsul tau…
@MEZZO
Vezi, eu am marele interes sa-i comunic altceva Domnului Lovin! In comentariul meu nu am folosit incadrari de genul “basist”,PDL-ist,PSD-ist, draga Mezzo!
Tiberiu Lovin a inteles mesajul meu!
mai Tiberiu,pe langa blog poate-ti faci si-o televiziune de stiri sa mai iei din audiente la nenorocitii aia de la antena si realitatea…SI POATE ASA S-OR INCHIDE POSTURILE ASTEA CA EU UNA M-AM SATURAT PANA PESTE CAP DE MINCIUNILE SI INCERCARILE LOR DE MANIPULARE A POPULATIEI.ar trebui sa nu ma uit la ei,daca nu-mi plac,asa o sa-mi spuneti,dar cateodata tot sunt curioasa sa vad ce minciuni mai spun,ce tampenii le mai trece prin cap.eu sunt fraiera ca le fac audienta chiar daca-i urasc,dar sa stiti ca in ultima perioada nu ma uit mai mult de 20 de min pe zi,doar asa sa ma mai distrez un pic,cand realiez cat sunt de batuti in cap.badea eu nu inteleg de ce nu s-a facut actor de comedie.si-a gresit cariera,baiatul…
Nu poti sa astepti cifrele oficiale si dupa aia sa faci scandal, pentru ca risti sa fii pus in fata faptului implinit. De altfel chiar nu m-as mira ca astia sa taie pur si simplu din pensii si salarii si apoi cine vrea poate sa dea statul in judecata. Pe ei oricum nu-i intereseaza, nu pierd din banii lor in cazul in care unii sau altii vor da statul in judecata. Si … ceea ce mi s-ar parea si mai rau, este ca bugetarii smecheri isi mai permit sau stiu cum sa dea statul in judecata, dar nea Gheorghe de la coada vacii habar n-are ce sa faca daca ii mai iau astia 15% din pensia de 300 de lei de agricultor. Si eu mi-as dori sa fiu impartial, dar cand bunicu, care a lucrat 40 de ani in uzina la Grivita si abia isi duce greul de pe azi pe maine, risca sa nu mai aiba din ce trai … ii execut la foc automat si pe base, si pe boc, si pe udrea si pe toti ceilalti din frunte.
Ca bine le mai ziceti:
1. Daca bugetarii ies in strada – sunt niste ratati. Dar ii indemnati pe angajatii din privat sa lupte prin orice mijloace pentru drepturile lor, atunci cand li se taie salarii sau cand sunt dati afara.
2. Cand statul doreste sa-si dea angajatii afara – este reformator si competent si o face pentru viitorul nostru. Cand privatul face asta, are manageri incompetenti care ar trebui sa plece acasa.
3. Cand statul ramane fara bani, are dreptul sa fie surprins de moment si sa dea vina pe un trecut. Si sa ia masuri dure. Privatul n-are acest drept si nici pe cine sa dea vina. El trebuie sa vina cu bani, n-are dreptul sa-si inchida afacerea, iar daca o face – este masura prostiei si a incompetentei.
4. Ati scris inclusiv despre pensionari si i-ati dat exemplu pe parintii dumneavoastra care se descurca dand meditatii. Exemplar! Va rog doar sa imi spuneti daca isi declara veniturile din aceste surse si isi platesc impozitele sau ii castiga la negru. Ca n-ar fi frumos.
5. Ati scris si ca va descurcati foarte bine fara sa stati si sa atarnati la patroni. Aveti propria dumneavoastra afacere. Felicitari! Sper ca va luati banii din firma la care sunteti patron pe carte de munca. Nu vreau sa cred ca luati avansuri pe care la sfarsit de an le transformati in dividende. Ca iar nu este frumos. Si nici legal.
6. Am vazut ca o singura masura v-a cam deranjat: cresterea impozitului pe drept de autor. Intuiesc ca va afecteaza direct. Deocamdata v-ati revoltat doar pentru atat? N-aveti dreptul, trebuie sa fiti solidar, asa cum ii indemnati pe cei afectati direct sa fie. Astea sunt masurile. Punct, adica.
7. Am vazut ca ii considerati pe cei care sunt impotriva puterii sunt prosti, ratati sau moguli. Cum ii considerati pe cei care sunt alaturi de putere? Le-ati dat vreun nume? Ei sunt inteligenti si invingatori, nu? Cu ce putem inlocui insa mogulul? Televiziunile Antena 3 si Realitatea TV sunt ale unor moguli (persoane influente cu puteri discretionare, conform dex. Ar mai fi si varianta de membru al dinastiei mongole de origine timurida, care a domnit in India, la care nu cred ca se face referire). Televiziunile B1TV sau OTV cum se incadreaza? Reflecta corect, nu discretionar ceea ce se intampla cu tara. Trebuie sa aibe si ele un nume scurt care sa le caracterizeze. Ne-ar folosi si pentru ca n-ar mai fi nevoie sa le zicem numele mereu.
8. Nu in ultimul rand, va rog, poate ma ajutati sa stiu cat au costat mitingul de ieri, revolutia franceza si rascoala din 1907. Pentru istorie. Ca nici ei n-aveau bani si vreau sa stiu daca au stat in costuri mai mici si, daca da, cum au reusit sa fie mai eficienti.
9. As mai vrea sa stiu daca exista cea mai mica posibilitate sa ajungeti acest Alina Mungiu Pipidi al internetului. Adica sa regretati pentru ca i-ati sustinut. Eu va voi fi alaturi, va voi ajuta sa nu va aruncati de pe blog.
10. Surpriza: nu sunt nici angajat la stat, nici membru al vreunui partid din opozitie. Nici macar simpatizant al vreunuia. Incerc doar sa inteleg dubla masura pe care o folositi pentru aproape orice judecata pe care o faceti. Cum va stabiliti binele si raul, care este resortul care va impinge la asta. Asa voi intelege si ce va va impinge invers, cand va va impinge. Si va voi ajuta, repet, sa nu va aruncati de pe blog.
Cu stima, deocamdata nu va inteleg. Intr-un comentariu ulterior voi explica de ce. In exclusivitate, pentru veti fi singurul (de pe planeta) caruia ii voi trimite comentarii. Caci imi place provocarea. Si imi place cum ati zis deja: nu credeti in Basescu, credeti in Dumnezeu. Si v-ati simiti ajutat cand vi l-a dat pe Basescu, ati simtit ca va iubeste Dumnezeu, nu?
@f.p.b.
“Ce faci cu un pensionar cu pensie de 1.000 RON sau 6oo Ron cand la toamna va ajunge intretinerea pentru o garsoniera cam la 600 RON?
Si chiar daca au sau nu au copii, crezi ca toti sunt sau pot fi ajutati sa subziste?Ii aruncam in cosul uitarii si pierzaniei”, te intrebi tu.
Dar, ce faci cu doi salariati la privat, cu doi copii acasa si cu un venit total de 1200 de lei? II PUI SA PLATEASCA SALARIILE BUGETARILOR. SI PRIMELE DE VACANTA. SI SPORUL DE ZAMBET. SI PE CEL DE PRAF. SI TRANSPORTUL IN VACANTA. SI DACA NU-I SUFICIENT SI PENSIILE MILITARILOR SI MILITIENILOR CARE NU AU CONTRIBUIT CU NICI UN SFANT LA BUGETUL DE PENSII.
Ai priceput ceva de aici? Ai priceput ca venitul mediu al unui pensionar e mai MARE decat al unui salariat din mediul privat????
[...] cu 2 ore in urma ca sa scuze lipsa poporului din fata Guvernului. Nu mai spun ca a afirmat ca pe siteul lui Lovin nu este reclama si ca este sarac. Ori pentru orice fraier este la nivelul ochilor, un carnat de [...]
Pentru f.b.p.
Pentru genul asta de atitudine meriti sa te bage Lovin intr-o oala mare, intr-o dulce generalizarea, arma impotentilor intelectual care au impresia ca au inteles lumea fiind plimbati ca gaina in jurul casei. Iar daca ai vreun “mare interes”, fa-ti o secta, stati in spirale, beti de la jumatea jetului si plingeti-va unul altuia ca va jigneste un deontolog de mahala. “Domnul” Lovin a inteles, dar nu va face nimic. Stii aia cu mirtoaga batrina… Imi cer scuze daca, totusi, am inteles gresit ce ai vrut sa imi spui.
Pentru Lovin
Nu esti doar analfabet, esti si las. In afara de obsesia ta despre masinatiunile in care sint prinsi cei iesiti in strada ai mai citit ceva din ce am spus eu? Eu zic ca da. Si, teoretic, ar trebuie sa iti fie rusine ca sint oameni ca mine care iti pot spune cit esti de josnic si vindut, dar fiind basist esti tabacit. Si asta chiar este de speriat. Sa fiti sanatosi cu totii!
Mezzo: A trebuit sa plec la o emisiune, in afara de asta mai si lucrez, nu stau sa raspund toata ziua la comentarii. Din respect pentru cititori incerc deseori sa o fac. Pentru tine aveam un raspuns lung. In cap doar. Nu ma obosesc sa-l trec pe net. E ca si cum as vorbi singur. Tu deja ai tras concluziile si oricum nu accepti dialogul. E ca si cum eu ti-as spune: ba, nu e adevarat ca esti bou, arati ca o maimuta de la zoo si e clar ca esti handicapat mintal? Cum sa sa dialogam asa? Incearca sa fii decent in limbaj si vom vorbi. E vorba de bun simt. Rara avis in Romania.
Bond. James Bond. Imi place comentariul tau. Voi reveni in cateva minute cu un raspuns aici.
Bond. James Bond. Poftim raspunsurile. Nu stiu cata stima ai pentru mine si nici nu tin sa-mi dai dreptate in vreun punct. Poate chiar ma insel. M-am straduit sa-ti raspund pe larg, pentru ca si mie imi plac provocarile. Niciodata n-am fugit de una.
1. O concluzie pripita. Nu sunt ratati, doar ca si-au pierdut o zi de pomana. Protestezi cand ai impotriva a ce si dupa ce te intrebi ce castigi. Altfel, pierzi bani. In afara de costurile pentru astfel de evenimente, trebuie sa adunam cat inseamna fiecare zi de munca pierduta. In ceea ce ii priveste pe angajatii de la privat, respectiv de la ziare, e adevarat ca-i indeman la lupta pentru respectarea legislatiei. Exista asa ceva si e batuta in cuie. In cazul bugetarilor nu scrie nicaieri ca n-are voie nimeni sa le taie lefurile si sa-i zboare din sistem. Exista niste diferente totusi. Nu putem compara mere cu pere.
2. Cand am spus eu ca statul este reformator si competent pentru ca da oameni afara? A fost incompetent de cand a angajat o groaza de incompetenti, de pilosi, de rubedenii etc samd. Este incompetent in continuare ca nu-i da afara pe aia 250.000 angajati de pe vremea liberalilor sau ca nu face o selectie dura si sa-i zboare pe cei care freaca menta. Este un aparat supradimensionat. Nu eu l-am creat. Iar compari mere cu pere. Privatul este vinovat cand da afara oameni incalcand legea.
3. Cand statul ramane fara bani, are dreptul sa fie surprins de moment si sa dea vina pe un trecut. Si sa ia masuri dure. Privatul n-are acest drept si nici pe cine sa dea vina. El trebuie sa vina cu bani, n-are dreptul sa-si inchida afacerea, iar daca o face – este masura prostiei si a incompetentei.
4. Nu am spus ca e vorba de parintii mei, ci de rude. Nu stiu ce venituri isi declara. Eu nu-mi intreb rudele cat castiga si nici ce taxe platesc. E treaba lor.
5. N-am cum sa-mi iau toti banii pe cartea de munca pentru ca in fiecare luna castig mai mult sau mai putin. Si nu nu bag nimic la cheltuieli, chit ca as fi scutit de multi bani. Oricum, e exact ca la CM si DA din presa. Ma refer la DA care nu sunt fixe. Erau acum vreo doi ani si la RL, cand primeai mai multi sau mai putini bani in functie de nr de articole. Numai ca acum e in functie de cata publicitate primesc. Scade? Asta-i viata. Strang cureaua. Creste? Cureaua ramane tot stransa. Nu ma arunca in rate peste rate, in cheltuieli inutile. Mie-mi ajung trei pachete de tigari pe zi, suc, cafea si o ciocolata. Daca-mi amintesc de mancare…mai mananc. Daca nu, atunci maine. Nu intru in amanunte privind cheltuielile dar cele mai mari sunt pe taxi si telefon. Trebuie sa alerg un pic. Repet: eu muncesc 16 ore pe zi, nu protestez. Rezultatul? Castig suficient de bine sa pot sa-mi cumpar o groaza de lucruri. Nasol e ca n-am vreme de cumparaturi.
6. Ma revolt pe faptul ca guvernul nu vine cu masuri de incurajare a productiei si a economiei. Si? Il doare-n fund de mine, la fel cum il doare de multi. Puterea va trage intotdeauna spuza pe turta ei. Nu ies in strada sa strig ca e incompetent si jos, jos, apoi sa dansez ca pinguiunul. Muncesc in continuare. Solidar cu ce/cine sa fiu ca nu inteleg? Daca ar face fiecare angajat de la guvern si parlament macar aceleasi acte de caritate pe care le fac eu saptamanal, fara sa bat toba, ar fi multi oameni fericiti.
7. Hai sa nu exageram. Nu toti sunt prosti, pentru ca doar se prefac, nu toti sunt ratati, ci doar se lasa antrenati in aceasta imagine, si nu toti sunt moguli, ci doar o mana de oameni cu interese financiare si politice. E optiunea lor. Pentru mine e gresit sa fiu alaturi de cineva care a dat-o in bara 20 de ani. Atat langa putere, cat si langa opozitie. La un loc, toti au gresit. Din pacate n-au fost greseli pur si simplu, ci premeditate. Au furat tara asta pe baza unui plan. Sa revin asupra prostilor. Cat de naiv trebuie sa fii sa crezi ca o sa fie bine cu „opozitia” dupa vreo 12 ani in care PSD a facut ravagii, liberalii s-au impiedicat inca vreo opt ani parc, UMDR a fost lipitoare de serviciu la putere, iar conservatorii n-au realizat nimic. Imi vei spune ca PDL a guvernat fragmentat si ca n-a rupt gura targului. De acord. Nu le gasesc nicio scuza. Sunt dezorganizati si gresesc. Exista orgolii de trei bani in partid si masuri anapoda. In fine, nu pot sa-i carcaterizez in vreun fel pe cei care sunt alaturi de putere. E o alta optiune care nu ma tenteaza. Imi place sa cred ca am libertatea de a le spune tuturor in fata: atat celor de la putere, cat si celor de la opozitie. Imi place sa cred ca pot sa fiu de acord cu unele masuri si impotriva altora, indiferent din ce parte vin, putere sau opozitie. De ce pot asta? Pentru ca nu-mi plac politicienii de la orice partid ar fi, nu ma tenteaza momentan sa fac politica si sper sa nu ma apuce la batranete pasiunea de a ma lupta cu morile de vant. Nu ma vad in stare sa ascult ca un soldat cuminte programe care nu vor fi respectate. Prefer sa fiu al tuturor si totodata al nimanui. Oricum te-ai pozitiona, nimeni nu te va crede. Pana acum am spus doar ceea ce am crezut. S-ar putea ca maine sa ai o surpriza si sa-i zic lui Ponta ca a avut o idee geniala sau lui Antonescu ca-i un mare om politic. Ba mai mult, sa-mi schimb impresia despre UDMR ca este o lipitoare si ca e full de profesionisti care fac si desfac. Eu „judec” fapte, nu povesti politice.
8. Asta e un misto ieftin. Chiar am sa incerc sa aflu pentru ca vad ca presa nu este interesata. Cat a costat protestul de pe 19 mai, nu rascoala si alte revolutii. Oricum, costul e nimic pe langa ce va fi pe 31 mai.
9. Nu ma voi arunca de pe blog nicicum. Nu sustin un partid, nici un om, ci doar ideea ca trebuie sa strangem cureaua si sa renuntam la balast, ma refer la oamenii angajati aiurea, la investitii inutile, la licitatii trucate, la achizitii aberante etc. Ba mai mult, sustin ca e nevoie de sase luni in care sa fim solidari pentru a iesi putin din impas. Nu-ti convine? Nici mie. Avem incotro? Nu cred.
10. Nu ma intereseaza in mod special unde lucrezi si nici cat castigi. Sunt probleme personale. Nu folosesc nicio dubla masura. Mi-ai spus de privat si de stat. Incerci sa compari ceva care nu poate fi comparat. Stabilirea raului e simpla: folosesc logica si informatiile. Fara simpatii politice. Daca as putea, maine as alunga toti politicienii de la conducerii tari. Toti, fara sa clipesc. Ce-as face? As organiza licitatie pentru fiecare post din guvern. Numai cu straini. Fiecare cu un contract de management. Nu si l-a respectat an de an? Nasol. Da toti banii inapoi si este pus sa plateasca despagubiri daca nu si-a atins criteriile de performanta. Parlamentul? Bun. L-as reduce la jumatate, iar fiecare parlamentar ar functiona dupa o lege care l-ar lasa in fundul gol daca nu si-ar indeplini „planul”. Mai exact, sa dea o mica socoteala anual. O freci? Mars acasa si sa dai banii inapoi pe anul in care ai chiulit, ai vizionat filme porno si n-ai imbunatatit cu nimic legislatia.Doar presedintele ar fi ales si-ar avea ca si acum un rol de reprezentare. Pe scurt, eu cred ca profesionistii trebuie sa conduca tara atat de la Palatul Victoria, cat si de la cel al Parlamentului. Romanii se pricep sa o faca doar la privati, in special la cei straini, pentru ca nu te poti juca cu focul. Aia te pun la munca pe contracte beton. Ai comis-o? Adio si n-am cuvinte.
Asta cu Dumnezeu si Basescu ar putea fi o gluma buna. Nu este. Nu ma simt ajutat de niciun politician. Sunt inutili cu toate scandalurile lor. Nu ma intereseaza ca Voiculescu ci cu Basescu se urasc, nici ca Basescu l-ar lua la suturi pe Patriciu, iar Geoana ar da doua sin casele soacrei sa fie presedinte .
Stii ce ma intereseaza? Sa duduie economie, toata lumea apta/competenta sa aiba de munca si sa fie platita decent (decent inseamna sa traiasca bine, nu sa supravietuiasca), in spitale sa nu mori sau sa te imbolnavesti, in institutiile publice sa ma duc zambind – nu mai zic de ce ca e evident, sa ma minunez cum justitia da cu coruptii de pamant si nu iarta criminalii, politicienii sa raspunda pentru faptele lor, educatia sa ne faca mandri ca suntem romani, sportul sa fie sustinu si nu sa asistam la golanii ieftine, turismul nostru sa-l bata pe al grecilor, pensionarii sa nu planga ca nu le ajung banii de medicamente, orfanii sa nu fie priviti ca niste puscariasi in miniatura, ci tratati asa cum se cuvine…ca niste copii care n-au avut noroc, pedofilii, ucigasii cu violenta si violatorii sa fie condamnati la moarte, strazile sa fie ca-n Israel, politistii sa nu inchida ochii cand un jeep trece pe rosu, as vrea ca averile nejustificate sa fie confiscate etc samd.
Pe scurt, imi doresc sa traiesc intr-o tara normala, in care oamenii nu sunt incruntati, ci zambesc, in care pietonii sa nu stea la jumatatea zebrei, iar soferii sa-si acorde prioritate fara sa injure, in care preotii nu te jecmanesc la inmormantare, botez sau alte slujbe, in care sa vreau sa-mi fac concediul si sa nu ma duc mereu peste granita la cei care inteles un lucru banal: clientul nostru, stapanul nostru.
In fine, visez. Am sa mor si nici macar 10% din cele cateva dorinte prezentate nu-mi vor fi indeplinite. Traiesc intr-o tara in care succesul se masoara in silicoane si modelul masinii, in care inteligenta este izolata, iar competenta umilita, in care cultura este terfelita, in timp ce unii dintre violatorii ei apar la televizor si spun: ba, esti idiot, da, tu si ma’ta, va doresc sa muriti in chinuri de sida si cancer. Pentru mine, Romania e de mult o tara in care nu ma simt acasa.
Imi pare rau ca nu pot fi ironic ca tine. Nu sunt asa priceput. Mie chiar imi pare rau cand vad cum acoperisul casei mele se prabuseste, in timp ce peretii abia isi trag sufletul prin gaurile facute de mine, de tine, de clasa politica, de bugetari si de afaceristi dispusi sa-si ucida cainele preferat pentru inca o lovitura data tarii in care s-au nascut. Nu ma lovesc pe mine sau pe tine, ci pe noi toti. Rezultatul: ei o duc bine merci. Noi? Supravietuim si decontam distractia lor de 20 de ani. E drept ca o parte din vina o avem si noi. Ne-am lasat trasi pe sfoara. Nu o data, ci vreme de doua decenii.
Cand generalizezi facand toti bugetarii,spagari si ratati invocand ulterior drept scuza” am generalizat tocmai pt a zgudui niste neuroni” nu te gandesti nici macar o secunda ca jignesti oameni nevinovati? e ca si cand ai injura pe cineva dupa care ii spui ca ai glumit.Cu toate ca am auzit de tine de la Mircea Badea,am vrut sa ma conving daca are sau nu dreptate in ceea ce te priveste.Nimeni nu e tampit sau naiv sa creada tot ce spune Badea doar pt ca e el simpatic,fara sa tina cont de realitate.Asadar nu e cazul sa-i jignesti fanii doar pt ca sunt, generalizand din nou.Deja ma urasti nu?
Spuneai ca iti plac provocarile insa mie nu mi-ai respuns la nici una dintre ele si probabil nu o vei face nici acum pt ca nu cred ca ai argumente,cel mult vei reusi sa fii rautacios sau ironic.Daca esti criticul”independent”,a carui constiinta nu poate fi cumparata si daca poti sa faci abstractie de faptul ca sunt fanul lui Badea raspunde-mi la cel putin una din intrebari (desigur tu avand incredere in aceste masuri luate de guvern)
1 Surplusul de bugetari(angajati oare de cine?) cum vor fi disponibilizati tot pe criteriul competentei asa cum au fost angajati? oare nepoatele,matusile verisorii sau clientela vor pleca si vor ramane cei buni?
2 Pensionatii ilegal(care sunt usor de depistat) pe care ii pomenea basescu ,vor avea pensiile taiate 100%?,iar medicii vinovati vor plati in vreun fel?
3Astia care acum zic ca iau “masuri” in care ar trebui sa credem (ne si dau motive)nu i-au gasit inca pe marii corupti? sau pe cei care au facut achizitii publice,autostrazi s.a la preturi pana si de 10 ori mai mari?
4 De ce avem nevoie de un nr de ministere mai mare decat celelalte tari care exact cu asta au inceput cu restructurarea acestora.
As putea sa mai pun 100 de intrebari(desi par retorice).Aceste intrebari nu ma lasa sa am nici o incredere in aceste asazise masuri.Oare tu de ce ai?
Gabi: Exagerarea atrage atentia. Asta am vrut sa fac si mi-a reusit. In rest, fiecare a inteles ce a vrut. Spre deosebire de tine, eu nu sunt fanul lui Badea si nici al lui Basescu. Prefer sa fiu fanul unui scriitor sau al unui artist decat al unor personaje politice sau ale unora care fac show-uri deseori infantile. Sa trecem la intrebari.
1. Cred ca vor fi zburate si rubedeniile. Nu toate. Asta-i Romania.
2. Eu asa as face. Mai mult, le-as lua banii primiti ilegal. Nu stiu ce se va intampla cu falsii pensionari.
3. Nu stiu daca au fost gasiti sau nu marii corupti, ci doar ca se lucreaza de ani de zile la n dosare. Nu-mi fac iluzii ca voi vedea unul dupa gratii. N-am vazut in 20 de ani. Spre deosebire de Badea, care doar trancane ca o baba la gard, eu am facut dezvaluri despre marii corupti. Hai sa-l luam ca exemplu pe Nastase. Ce mai face? E sanatos, voinic si e o victima politica, dupa opinia sa. Mi se face greata.
4. Se fac restructurari si la ministere. Da, sunt taiate lefuri. Cel putin asa e la nivel declarativ.
5. N-am spus ca am incredere in masuri, ci ca sunt necesare. Este o diferenta.
Si nu te urasc ca esti fanul lui Badea. Gusturile nu se discuta. Ma deranjeaza doar ca tot felul de retarzi vin cu amenintari de trei bani si injuraturi in loc sa formuleze intrebari si acuze cu subiect si predicat, dar argumentate.
@Mezzo:
Varianta I: da un “delete” si incearca varianta a II a:
” Imi cer scuze daca, totusi, am inteles gresit ce ai vrut sa imi spui.”
A fost un demers pentru dialog in spatiul virtual si nu pentru defulari cu apartenente si simpatii de grup.
@ Orfana:
1. Nu amesteca salariul din mediul privat cu pensia medie !
2.”Dar, ce faci cu doi salariati la privat, cu doi copii acasa si cu un venit total de 1200 de lei? II PUI SA PLATEASCA SALARIILE BUGETARILOR…”
Salariatii de la privat (cum zici tu) vor plati totdeauna si pe cei din sistemul bugetar. Nu schimbi tu roata.
Important este numarul bugetarilor pe care ii poti “sustine” .Nu te ambala ca o eliminare a sursplului acestora (mai pe sleau -concediere) iti despovareaza buzunarul, fara un program de creare de noi locuri de munca.Stii cum te ataca la buzunar “dusmanu” de bugetar dat afara ? Cu majorarea cheltuielilor de somaj!
Te-ai saturat sa platesti bugetarii?
Da’ pe someri stii ca -i platesti si tu?
Da’ achizitiile publice “umflate”, stii ca si tu le platesti?
Pe parlamentari si deputati stii ca si tu ii platesti? etc…
Stai linistita, Orfana!
Asta-i Statul Roman -un mare “energofag”!
“Fiecare tara are conducatorii, clasa politica care o merita!”
Nu-ti place?
Schimba -te tu, schimba-ti stapanul sau cauta-ti un alt “acasa”! Dar nu te jeli, ca asa nu-ti baga nimeni NIMIC in traista!
PS: Ai inteles ceva pentru tine? “Dihonia” bugetar/privat iti abate atentia de la lucruri traznite si mult mai grave!
Mai povestim noi!
Da’ fara inversunari gratuite!
Buna ziua,
Realizez o cercetare sociologica care implica raspunsul blogerilor. Va rog sa imi raspundeti la chestionarul din link-ul de mai jos.
Multumesc foarte mult !
xxxx
Nota Reporter Virtual: astfel de solicitari se fac pe e-mail, nu la comentarii.
Apreciez gestul tau de a-mi raspunde,insa tot nu am inteles de ce numesti aceste masuri NECESARE, atat timp cat in primul rand sunt tardive pt a mai avea cineva incredere in ele.Faptul ca in urma cu 1 an 2,o luna spuneau ca sunt bani pt pensii si salarii si la o luna au descoperit ca nu sunt , nu e un motiv serios de ingrijorare si de indoieli in ceea ce priveste capacitatile lor intelectuale si profesionale?
Diferenta dintre “a trancani ca o baba” si a face dezvaluiri despre marii corupti nu e nici una la noi.Astia nici macar nu se mai feresc sa fure ,o fac pe fata fara probleme.Nastase ar trebui sa aiba probleme acum cand au venit la putere acesti reformatori mesianici care din vorbe imparteau dreptate si bunastare la toata lumea.Stii ceva ,nici el nici ceilalti nu vor pati nimic niciodata pt ca au dovedit cu totii ca sunt la fel si ca ii uneste o constanta:nesimtirea si tupeul.Cateva economii vor face inevitabil pe seama saracilor dar sigur conducta de alimentare din banul public va ramane deschisa pt cei ce ne conduc si pt clientela lor.Asta e singurul adevar.
Stiti ceva? Nici nu cred ca este bine sa avem dreptate amandoi.
Eu cred in continuare ca bugetarii si privatii au aceleasi drepturi si obligatii. Codul Muncii guverneaza toti angajatii din tara asta. Nu stiu sa gasesc diferentele de oameni si angajati intre cele doua categorii, nu inteleg ce ii face pe bugetari mere si pe privati pere.
Am vrut sa spun ca ar trebui sa fiti solidar cu cei care trebuie, din punctul dumneavoastra de vedere, sa stranga cureaua si sa accepte sa castige mai putin. Veti castiga mai putin pentru redresarea economiei, care va avea alta forta cu oameni mai saraci. Intotdeauna economiile cu populatie saraca au fost si sunt puternice. Vorba celebra, bunastarea unui stat provine din saracia fiecarui cetatean.
Inteleg ca nu-i puteti caracteriza cumva in vreun fel pe cei care sunt alaturi de putere. Atunci macar sa-mi spuneti, in opinia dumneavoastra, intr-o tara luata la intamplare, cine are mai mult de castigat si de ce: cei aserviti opozitiei (daca pot spune asa) sau cei aserviti puterii?
Presedintele, ziceti, ar avea ca si acum un rol de reprezentare? Nu mai joaca? Ca mie asa mi s-a spus, ca este un presedinte jucator si bine face. Si eu care credeam ca joaca si ar avea si ceva raspunderi in legatura cu soarta meciului. Deci este arbitru, inteleg. Dar, despre asta, intr-un comentariu viitor.
Nu fac misto ieftin cand vorbesc despre revolutii si rascoale. Daca si-ar fi pus cineva problema atunci ca este prea sarac sa mai dea banii pe revolta, lumea ar fi aratat altfel acum. Costul ar fi fost mult mai mare si nu s-ar fi masurat in bani. Nu ca asta s-ar fi intamplat pe 19 mai, nu se va schimba nimic, sunt convins, dar este vorba de un principiu.
Daca v-am lasat impresia ca sunt ironic, este bine si inseamna ca inca reusesc sa imi maschez ingrijorarea si, mai ales, disperarea.
In speranta ca nici dumneavoastra nu ma intelegeti, cu stima (repet, sincer si fara ironie).
xxxx
Nota Reporter Virtual: Ma plictisesti. Nu te mai obosi sa scrii decat daca ai ceva de spus. Serios, nu aberatii in lant.
Romania ca tara civilizata?